Od dnia 21 do 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku obchodzony jest tydzień patrona. W tych dniach organizowane są liczne akcje mające na celu przybliżenie sylwetki patrona. 

Pierwszego dnia (21.11) oprócz gazetek ściennych i interaktywnych na korytarzu szkolnym pojawił się sam Henryk Sienkiewicz i wraz z małżonką rozmawiał z uczniami zadając różne pytania. Klasy 4 i 5 wzięły udział w konkursie na portret patrona rysowany na balonie. Wszyscy uczniowie mieli możliwość napisania również życzeń jakie ich zdaniem patron przekazałaby nam dziś. 

Drugiego dnia (23.11) Henryk Sienkiewicz zawitał do budynku przy 3Maja, gdzie również rozmawiał z uczniami. Odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu podobizny patrona rysowanej na balonie. W budynku przy Parkowej uczniowie postanowili przypomnieć wielkie powieści pisarza. Podczas przerw na tle pięknej dekoracji poświęconej twórcy czytano fragmenty powieści pt. „Quo vadis”. Czytającym towarzyszyła muzyka z filmu, który był adaptacją tej książki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i podziwiali koleżanki.