Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku co roku przystępują do akcji ,,Bezpieczne Walentynki".  

Święto Zakochanych, obchodzone 14 lutego, było doskonałą okazją do poruszenia tematyki
z zakresu profilaktyki HIV/AIDS. W związku z tym na lekcjach wychowawczych odbyły się  tematyczne pogadanki.

„Z miłości do książek” - pod takim hasłem w bibliotece zorganizowano Konkurs Walentynkowy. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące obchodzonego święta zakochanych, literatury o tematyce romantycznej oraz bezpiecznych zachowań.

Ponadto zorganizowano działania w ramach akcji „Luty od serca”. Uczniowie mieli za zadanie podjąć się trzech wyzwań: napisać walentynkę z ulubionym cytatem z książki, przeczytać książkę o przyjaźni człowieka ze zwierzątkiem oraz porozmawiać z ważną dla nich osobą o jej ulubionych książkach.

Odbyła się także akcja online „Książki, które skradły serca naszych czytelników”.

Działania informacyjno-edukacyjne, prowadzone wśród młodzieży, odgrywają dużą rolę
w podnoszeniu świadomości w zakresie ochrony zdrowia.