W naszej szkole, jak co roku, uczciliśmy pamięć o żołnierzach wyklętych. Chętni uczniowie klas 6, 7 i 8 zebrali informacje na temat działalności wybranych przez siebie żołnierzy niezłomnych i zaprezentowali je w formie plakatów.  Prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu  w formie wystawy edukacyjnej. Można z niej dowiedzieć się o losach żołnierzy wyklętych, znanych w całej Polsce, a także tych, którzy działali lokalnie.

Cieszymy się, że nasi uczniowie bardzo chętnie zabawili się w badaczy historycznych, by przybliżyć całej społeczności szkolnej dzieje żołnierzy wyklętych.

 

Pamiętając o bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy wyklętych  uczniowie jedynki klasy  8b pod opieką wychowawczyni Pani Agnieszki Płóciennik i nauczycielki historii Pani Bożeny Mielczarek, dnia 28 lutego 2024 r.  uczestniczyli w rajdzie- Śladami żołnierzy podziemia niepodległościowego na naszym terenie. Rolę przewodnika na rajdzie pełnił dyrektor Muzeum Miasta Turku  Pan Bartosz Stachowiak, który przekazał wiele interesujących faktów dotyczących oddziału Groźnego. Pierwszym punktem na trasie rajdu była tablica upamiętniająca miejsce kaźni siedziba UB, następnie  grób wojskowy oddziału partyzanckiego na cmentarzu komunalnym. Ostatnim punktem  rajdu było  miejsce egzekucji żołnierzy  w lesie na Rudzie. To tutaj, wśród drzew,  żołnierze  wyklęci oddali swe życie za Ojczyznę . W miejscach pamięci uczniowie zapalili znicze, oddając hołd poległym.   Rajd przebiegał na odcinku ponad 8 km. Podczas rajdu uczniowie mogli podziwiać piękne okoliczności przyrody, ale równocześnie uczyć  się historii i pamiętać o bohaterach tamtych czasów. Podczas  przemarszu omawiano różne wydarzenia z życia żołnierzy wyklętych, ich bohaterstwo, poświęcenie  i walkę o niepodległość . Uczniowie z zainteresowanie słuchali opowieści, zadawali pytania i dzielili się swoimi refleksjami na temat tych trudnych czasów. Wydarzenie zakończyło się wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem na terenie Nadleśnictwa Turek. Podziękowania składamy dyrektorowi muzeum za przedstawienie losów żołnierzy z partyzanckiego oddziału pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego PS „Groźny”. Były to cenne informacje, które nie tylko poszerzyły wiedzę uczestników rajdu, ale również pobudziły ich wyobraźnię i zainteresowanie historią, a przede wszystkim utrwaliło w nich pamięci szacunek wobec tych,  którzy walczyli naszą wolność.

 

W czasie tegorocznych ferii zimowych sześćdziesięcioro dzieci z klas 1-5 wzięło udział w zajęciach, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku.
Program zajęć był bardzo różnorodny. Uczniowie zwiedzali Kino TUR i oglądali film animowany, dzięki instruktorom z Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Miasta Turku tworzyli swoje zapachowe mydełka, lampiony ze słoików, zaczarowane guziki z gliny, niesamowite stwory z klocków LEGO a nawet grali w niesamowicie wciągającą grę wielkoformatową na temat naszego miasta. Dodatkowo nasi nauczyciele przygotowali liczne zajęcia sportowe, gry stolikowe, warsztaty z tworzenia wydruków za pomocą długopisów 3D oraz kodowania robotów PHOTON.
Po codziennych atrakcjach i pysznym obiedzie, uczniowie wracali do swoich domów zmęczeni i ze sporą dawką niezapomnianych przeżyć.

 

Uczniowie klasy 5 w dniu 27 lutego, korzystając z dobrej aury, wybrali się na zwiedzanie naszego miasta. Spacer po Turku był kontynuacją lekcji muzealnej o naszym mieście. Tym razem dzieci postanowiły samodzielne odkryć zabytki naszego miasta. Pomógł im w tym zadaniu Quest Tour de Turek. Uczestnicy wyprawy przeszli trasę, kierując się wskazówkami ukrytymi w tekście Qestu . Wszelkie wątpliwości pomagała rozwiązać wychowawczyni klasy 5a P. Bożena Mielczarek. W czasie wyprawy dzieci rozwiązywały zagadki, które ostatecznie pozwoliły poznać końcowe hasło z uzbieranych liter. Na koniec wyprawy uczniowie odkryli skarb w postaci pieczęci, co było dla nich bardzo ekscytujące. Cała wyprawa była niezwykle pouczająca, przyjemna, ale przede wszystkim efektywna, ponieważ piątoklasiści z zapałem poznawali nowe miejsca i dowiadywali się o historii swojego miasta. Dzięki tej wyprawie nie tylko poszerzyli swoja wiedzę, ale zacieśnili więzi z kolegami i koleżankami.

 

Świetna muzyka, pyszne przekąski, fotobudka, a co najważniejsze dobre humory, dużo uśmiechu i radości to podsumowanie szkolnych zabaw karnawałowych, które w dniach 6 i 7 lutego odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1. Uczniowie z klas 1-8 szaleli na parkiecie, a ulubioną melodią była tradycyjna już „begijka”, która zawsze integrowała największą część sali. Najmłodsi uczestnicy zabawy prezentowali kolorowe, pomysłowe i pełne wdzięku stroje karnawałowe. Taka szkolna impreza w przededniu długo wyczekiwanych ferii zimowych okazała się dobrą okazją do zabawy, przed zasłużonym dla wszystkich odpoczynkiem.