Master of Masters - finał konkursów języka angielskiego dla klas 8


Jak co roku, nauczyciele języka angielskiego przygotowali dla uczniów klas ósmych trzy konkursy, mające na celu skuteczne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Ósmoklasiści zmierzyli się z trzema wyzwaniami: „Write Me More” – konkurs sprawdzający umiejętność pisania, przygotowany przez panią A.Płóciennik, „Train Your Brain” – konkurs dotyczący znajomości słownictwa, zorganizowany przez panią K. Orłowską, „Meet the Challenge!” – konkurs sprawdzający znajomość gramatyki, przygotowany przez panią A Ulańską. Każdy konkurs był okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i oswojenia się z formułą egzaminacyjną. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i chęcią rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Spośród wszystkich uczestników wyłoniliśmy osobę, która poradziła sobie najlepiej i zdobyła najwyższą łączną liczbę punktów.
Z dumą ogłaszamy, że tytuł „Master of Masters” w roku szkolnym 2024/2025 zdobył Antoni Janaszkiewicz z klasy 8b. Miejsce drugie zajęła Nina Wesoły z klasy 8c, miejsce trzecie Brunon Grabara z klasy 8d. Przyznano wyróżnienia dla Blanki Garguli z klasy 8d i Mileny Surmiak z klasy 8b.
Gratulujemy zwycięzcy, wszystkim nagrodzonym i uczestnikom za wysiłek i chęć doskonalenia swoich umiejętności językowych.

Indianie, 🌳dęby, 👰‍♀️biała dama, 🐏koziołki i rogale świętomarcińskie🥐

 

Dnia 16 maja 2025 roku uczniowie szkoły "Jedynki" z klas 5a, 5b, 6a, 6b, 6c i 7c wyruszyli na pełną przygód wycieczkę po naszym regionie. Ich pierwszym celem było Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie z wielkim zainteresowaniem oglądali unikalne pamiątki z Afryki, Azji i obu Ameryk, poznając bogactwo kultur i podróży.

Następnie odwiedzili Ogród Kultur i Tolerancji, w którym obejrzeli repliki posągu z Wyspy Wielkanocnej oraz statku Santa Maria, na którym pływał Krzysztof Kolumb, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć historię odkryć geograficznych.

Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Rogalinie, słynący z otaczającego go parku z wielowiekowymi dębami: Lech, Czech i Rus. Na uboczu stoi także Dąb Edwarda, będący atrakcją dla miłośników przyrody i legend.

Następnie uczniowie udali się do Kórnika, słynącego z legendy Białej Damy. W arboretum, pełnym kwitnących lilaków, różaneczników i azalii, mogli podziwiać piękno przyrody i poczuć magię tej miejsca.

Na zakończenie dnia zwiedzanie przeniosło się do Poznania, stolicy Wielkopolski. Spacerując z przewodnikiem po rynku, uczniowie podziwiali Ratusz z koziołkami. Odwiedzili także Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza, patrona szkoły. Kulminacją wycieczki było zwiedzanie Rogalowego Muzeum, gdzie poznali historię Poznania, jego symbole i język, ze szczególnym naciskiem na rogale świętomarcińskie.

To był dzień pełen edukacji, odkryć i wspólnych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci uczniów . Opiekę nad dziećmi sprawowały p.K.Błajet, p.B.Mielczarek, p.A.Koszykowska.

 

„Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta – na tle 100-letnich dziejów „Jedynki”

7 maja 2025 r. odbył się X Jubileuszowy Miejsko-gminny konkurs czytelniczo-historyczny „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta – na tle 100-letnich dziejów „Jedynki”. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku, która jest jego organizatorem od 2006 r., natomiast od 2012 r. jest on objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Turku.  Tegoroczna edycja Konkursu miała szczególny charakter, gdyż odbyła się z okazji obchodów 100-lecia turkowskiej Jedynki. O dużej popularności konkursu świadczy fakt, że wzięło w nim udział  aż 8 szkól z miasta Turku i Gminy Turek.

 Najlepszy wynik uzyskała drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku w składzie: Kinga Baszkowska, Lena Niestatek i Frank Małek (opiekun: p. Marta Ryczyńska). Drugie miejsce zajęli reprezentanci  Szkoły Podstawowej w Chlebowie w składzie: Julia Marendziak, Kinga Synówka i Lena Sęk (opiekun: p. Renata Piechota i p. Izabela Woźniak). Natomiast trzecie miejsce wywalczyli gospodarze konkursu, zespół Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku: Michalina Dybus, Marta Kukuła i Lilianna Walczak (opiekun: p. Bożena Mielczarek). Pozostali uczestnicy konkursu to przedstawiciele: Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, Szkoły Podstawowej w Kaczkach Średnich, Szkoły Podstawowej w Turkowicach, Szkoły Podstawowej w Żukach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie.

                    W szczególnie miłą atmosferę wprowadził wszystkich uczestników Konkursu występ pt. „Skarpety rakiety” w wykonaniu teatru „Szpilka”, pod opieką nauczycielek: p. Izabeli Jesionowskiej i p. Aldony Piwońskiej.

Uczniowie, biorący udział w Konkursie musieli wykazać się znajomością historii Turku, życiorysów słynnych turkowian, zabytków naszego miasta oraz zmian zachodzących na przestrzeni ponad tysiącletniej historii naszej małej Ojczyzny.

Od wielu lat swoją wiedzą, profesjonalizmem i życzliwą pomocą wspiera organizatorów Konkursu Komisja w składzie: p. Bartosz Stachowiak – Dyrektor Muzeum Miasta Turku, p. Ewa Kiwak – kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku oraz p. Małgorzata Pawłowska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.

W tak wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć specjalnego gościa, p. Romualda Antosika Burmistrza Miasta Turku, który wręczył uczestnikom nagrody i podziękowania, wyrażając jednocześnie uznanie i podziw dla ich ogromnej wiedzy.  Pan Burmistrz był fundatorem nagrody za zajęcie I miejsca oraz upominków dla wszystkich uczestników. Nagrody za zajęcie 2 miejsca ufundowała p. Elżbieta Pokojowa Dyrektor SP 1 w Turku, natomiast dla uczniów, którzy zajęli 3 miejsce nagrody przekazał p. Bartosz Stachowiak Dyrektor Muzeum Miasta Turku.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy, poświęconej historii naszego miasta oraz wcześniejszych edycji Konkursu. Zaprezentowano również obszerny zbiór wydawnictw o Turku, zgromadzonych w zbiorach biblioteki. Wspólne oglądanie starych fotografii było świetną okazją do rozmów i wspomnień, związanych z poprzednimi edycjami Konkursu. Udział w nim jest dla wszystkich – zarówno organizatorów, jak i uczniów i ich opiekunów – bardzo wyjątkowym spotkaniem miłośników i pasjonatów historii, których łączy przede wszystkim miłość do Turku - naszej Małej Ojczyzny.

 

Egzamin ósmych klas

Uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów. W ciągu trzech dni musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wśród uczniów panowała atmosfera skupienia i koncentracji. 

Podniosły charakter tych dni nadały eleganckie stroje. Wszyscy trzymaliśmy kciuki za powodzenie naszych podopiecznych. Życzymy sukcesu w postaci wysokich wyników. 

Dyrekcja i nauczyciele.

W poniedziałek miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez panią Aleksandrę Święcicka i panią Adriannę Borowiak na najpiękniejszą Ekologiczną Ozdobę Wielkanocną. Wszyscy uczestnicy bardzo kreatywnie podeszli do tematu konkursu, jednakże laureatami zostali:
Zofia Rojek z 1C
Tymofii Alokhin z 2B
Antonina Kapusta z 1A

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.