W dniu 8 grudnia 2023r uczniowie klasy 8a, 8b,8c oraz 7b wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest jednym z najbardziej poruszających miejsc w stolicy Polski. W trakcie wizyty można było zanurzyć się w historii bohaterskiego zrywu mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Juz na samym początku
słowa umieszczone nad drzwiami do Muzeum Powstania Warszawskiego "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"
w prosty sposób, lecz przejmujący wyjaśniały ideę walki powstańców.
Muzeum oferowało interaktywne wystawy, które przeniosły uczniów w sam środek walk i codziennego życia Powstańców. Ruchome eksponaty, multimedia i relacje świadków tamtych wydarzeń sprawiły, że doświadczenie to jest niezapomniane. Szczególnie poruszające było wejście do rekonstrukcji kanałów, gdzie Powstańcy schronili się przed niemieckimi atakami.
W trakcie zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie zyskali szersze zrozumienie dla ofiarności i odwagi ludzi, którzy walczyli o wolność swojego miasta.
Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, aby oddać hołd poległym bohaterom. Powązki Wojskowe to miejsce pamięci, gdzie spoczywają żołnierze polegli w różnych okresach dziejów Polski.
Spacerując po alejach cmentarza, odnaleźliśmy groby żołnierzy, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Widok symbolicznych krzyży i tablic upamiętniających wydobywał emocje i skłaniał do zastanowienia się nad ceną wolności. Była to wzruszająca chwila dla uczniów ponieważ odnaleźliśmy groby harcerzy, którzy walczyli w Szarych Szeregach znanych im bohaterów książki " Kamienie na szaniec", na grobach których zapaliliśmy znicze i uczciliśmy ich chwilą ciszy.
Wizyta na Cmentarzu Powązkowskim była pełna refleksji i szacunku dla tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Emocje po wizycie w Muzeum i na cmentarzu wojskowym pozwolił wyciszyć spacer po warszawskiej Starówce. Spacerując podziwialiśmy przepiękne dekoracje świąteczne i cieszyliśmy się zimową aurą.
Dzisiejsza wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale również emocjonalna. Odwiedzenie miejsc związanych z historią Polski sprawiło, że bardziej doceniamy bohaterstwo tych, którzy walczyli o naszą niepodległość.