1 marca 2023 r. Szkołę Podstawową nr 1 w Turku odwiedziła pisarka Joanna Jagiełło. Autorka odwiedziła po raz pierwszy nasze miasto na zaproszenie biblioteki szkolnej. Głównym celem spotkania było uroczyste „Pasowanie na czytelnika Pierwszoklasistów”. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy 5a, Pola Karolak i Amelia Konieczna.

W pierwszej części Pani Joanna pasowała uczniów klas pierwszych ogromną zakładką do książki, natomiast uczniowie złożyli uroczyste Przyrzeczenie Czytelnika. W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”  uczniowie otrzymali Wyprawkę Czytelniczą, upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Również rodzice pierwszoklasistów otrzymali List bibliotekarzy, specjalnie opracowany na tą okazję.

Po części oficjalnej Pani J. Jagiełło opowiedziała uczniom klas pierwszych i drugich o swojej karierze pisarskiej. Wspominała o jej początkach i kolejnych książkach, zachęcając uczniów do realizowania swoich marzeń. Uczniowie przygotowywali się do spotkania z Pisarką od wielu dni, czytając jej książki, stąd też mieli wiele pytań, na które p. Joanna cierpliwie odpowiadała. Na koniec ustawiła się ogromna kolejka po pamiątkową dedykację ze spotkania.

W dorobku literackim p. Joanny znajdują się powieści dla młodzieży, w których pisarka porusza wiele trudnych tematów, bohaterowie często są w trudnej sytuacji życiowej, dlatego jej książki mogą służyć pomocą wielu ludziom, borykającym się z problemami. Dlatego w drugim spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych. Pisarka opowiedziała im o tym, co w życiu najważniejsze, czyli o realizacji własnych marzeń i życzyła wszystkim uczniom, aby udało im się znaleźć w swoim życiu drogę do szczęścia. 

Na zakończenie wizyty w „Jedynce” uczniowie Szkolnego Koła Filmowego przeprowadzili wywiad z pisarką, tłumaczką, malarką i twórczynią piosenek – p. Joanną Jagiełło. Natomiast członkowie zespołu redakcyjnego gazet szkolnej „Kleks” byli obecni na spotkaniu, przeprowadzając rozmowę z gościem.

Organizatorzy dziękują serdecznie za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia p. Marcinowi Karolakowi, Radzie Rodziców oraz Dyrektor Szkoły p. Elżbiecie Pokojowej.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Priorytet 3”.