Realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025. biblioteka szkolna przeprowadziła akcje promujące czytelnictwo dla uczniów klas 1-5:

 

 1. 15 września odbył się szkolny etap Powiatowego konkursu czytelniczego ph. Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Uczestnicy prezentowali wybrany fragment książki autorstwa Marcina Pałasza. Zwyciężczyni Iga Grzelczak, reprezentowała naszą szkołę w finale konkursu, który odbył się z udziałem pisarza Marcina Pałasza w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku.
 2. Uczniowie klas 1–5 uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, obchodzonym 29 września. Z tej okazji odbył się II Szkolny Maraton Czytania.  Czytanie trwało nieprzerwanie od godz. 8.00 do 12.30., wg ustalonego harmonogramu. Tegoroczny maraton przebiegł pod hasłem „Czytanie dla pokoju na świecie”, które przyświeca tegorocznym obchodom Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Maraton został zorganizowany na rozpoczęcie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 3. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
 4. Uczniowie klas 3-4 naszej szkoły wzięli udział w warsztatach pt. „Lapbook na każdy temat”, które poprowadziła p. Katarzyna Łazuga z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Turku.
 5. W dniach od 18-19 października uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wzięli udział w spotkaniu autorskim ze znanym twórcą książek dla dzieci i młodzieży  Marcinem Pałaszem.
 6. Konkursu czytelniczo-plastycznego pt. „Dobra nasza – czytamy Pałasza”.
 7. Zajęcia biblioteczne „Poznajemy naszą bibliotekę szkolną" - dla uczniów klas 2. Uczniowie zapoznali się z układem książek w wypożyczalni oraz dowiedzieli się: jak korzystać z katalogu elektronicznego naszej biblioteki.
 8. W dniach od 8-10 listopada uczniowie klas 2-5 zostali zapoznani z nowymi książkami, zakupionymi do biblioteki szkolnej. Każda klasa podczas wizyty w bibliotece poznała również regulamin ogłoszonych konkursów czytelniczych:

a) Z książką przez życie – tworzymy plakaty – klasy 5

b) Z książką przez życie – tworzymy lapbooki – klasy 3-4

c) Z książką przez życie – prowadzimy dzienniczek przeczytanych książek” – kl. 2

      5. Rodzicom przesyłano materiały informacyjne dotyczące znaczenia czytania w życiu dzieci, w formie listu przewodniego oraz prezentacji.

 1. Z okazji Święta Patrona Szkoły przygotowano wystawę, poświęconą życiu i twórczości naszego Patrona, którą zwiedzili wszyscy uczniowie klas 1-5.
 2. Po obejrzeniu wystawy uczniowie klas 5 mogli sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w błyskawicznym Konkursie czytelniczym „Czy znamy naszego Patrona?”. Dla klas 4 przygotowano krzyżówkę o Patronie, a uczniowie klas 3 rozwiązywali rebusy.
 3. 24 listopada 2022 r. w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w gronie miłośników książek, inaugurując działalność Bibliotecznego Klubu Dyskusyjnego „Porozmawiajmy o książkach”.
 4. 29 listopada, w tradycyjne andrzejki, w naszej bibliotece wszyscy Czytelnicy mogli sprawdzić, co przyniesie im los? Każdy, kto wypożyczył tego dnia książkę miał prawo wylosować jedną wróżbę. Nikogo długo nie trzeba było namawiać do udziału w tej zabawie. Uczniowie ustawiali się w długiej kolejce, aby sprawdzić, jaką wróżbę wylosują. Przedtem jednak trzeba było wybrać coś do poczytania z różnorodnej oferty naszej biblioteki. Tego dnia bibliotekę odwiedziło 102 uczniów i nauczycieli.
 5. Uczniowie klas 4 wzięli udział w wycieczce do Miejskie Biblioteki Publicznej w Turku, zapoznając się z warunkami korzystania z jej oferty
 6. Wspólnie z uczniami przygotowano świąteczne dekoracje. Najważniejsze miejsce znalazła wśród nich choinka książkowa, ubrana w ozdoby wykonane ze starych książek, wykonywanych przez uczniów podczas warsztatów „drugie życie starych książek” Wśród tradycyjnych ozdób nie mogło zabraknąć książek o tematyce Bożego Narodzenia, które są chętnie wypożyczane przez Czytelników.
 7. Po raz pierwszy w tym roku, nasza biblioteka zaprosiła wszystkich uczniów do udziału w Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym. Akcja trwa od 1 grudnia aż do Ferii Świątecznych, a więc zakończy się 22 grudnia. Zadania były każdego dnia „otwierane” przez pierwszego w tym dniu czytelnika, który przyszedł wypożyczyć książkę.

 

Stan wypożyczeń książek zakupionych z NPRCz

W programie zakupiono 234 egz. książek (drukowane oraz audiobooki), a liczba wypożyczeń tych zbiorów wyniosła 248. Tak wysoki procent wypożyczeń wynika z tego, że książki zakupiono zgodnie z propozycjami  uczniów i dlatego są tak chętnie wypożyczane.