11 listopada obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole  podjęliśmy szereg działań, które miały przygotować uczniów do tego radosnego święta.

W poniedziałek 7 listopada w Turku pojawił się „Zwiastun Niepodległości”. Młodzi ludzie w strojach z epoki, przespacerowali ulicami naszego miasta, przybliżając mieszkańcom czasy odradzania się Polski. Wrażenie było niesamowite.

Kolejnego dnia (8 listopada) uczniowie udekorowali szkołę niepodległościowymi plakatami i prezentacją „Walizek z Niepodległością”. Ekspozycja została przygotowana przez starsze klasy (VI – VIII). Wystrój wzbogaciła okolicznościowa wystawa na temat odzyskania niepodległości przygotowana przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Zadbaliśmy również o element edukacyjny. 9 listopada uczniowie wzięli udział w grze typu poszukiwacz skarbów pt. „Mamy Niepodległość”. Na szkolnych korytarzach zostały ukryte pytania z kodami QR, które najpierw należało odnaleźć, a dopiero potem skupić się nad udzieleniem poprawnej odpowiedzi.

Punktem kulminacyjnym był dzień 10 listopada. Wówczas o  godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” – nasz narodowy hymn. Ten dzień wszyscy uczniowie uczcili galowymi strojami, które ozdobili własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi rozetkami lub kokardkami. Podczas przerw na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, natomiast dyrektor muzeum, p. Bartosz Stachowiak przeprowadził w klasie 7 lekcję o odzyskaniu niepodległości.

Celem działań było kształtowanie postaw patriotycznych oraz przygotowanie szkolnej społeczności do radosnego świętowania 11 listopada. Mamy nadzieję, że tak przeżyte dni, poprzedzające Narodowe Święto Niepodległości, zachęcą młodych ludzi do rodzinnego uczestnictwa w miejskich uroczystościach i pozaszkolnych wydarzeniach kulturalnych.

Staramy się nie zapominać o tym, że na wszystkich Polakach spoczywa odpowiedzialność za nasz kraj, bo jak mawiał Józef Piłsudski:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”