#LaboratoriaPrzyszłości; #LaboratoriaPrzyszlosci

Podczas zajęć koła chemicznego uczniowie klas siódmych i ósmych wykonali doświadczenie, podczas którego utrwalili sobie wiadomości dotyczące dwutlenku węgla.

Doświadczenie polegało na gaszeniu świeczki przy pomocy dwutlenku węgla otrzymanego z połączenia odpowiedniej ilości octu oraz sody oczyszczonej. Co w tym doświadczeniu takiego ciekawego? No więc, dwutlenek węgla jest bezbarwny i można go przechowywać w otwartej zlewce, przelewać ze zlewki do zlewki, gdyż jest on cięższy od powietrza, więc będzie się zbierać na dnie naczynia.

Uczniowie zapalali świeczkę, a następnie powoli podnosili zlewkę i wolnym ruchem nad płomieniem przechylali ją, jak gdyby wylewali z niej wodę. Świeczka gasła. Jak wiadomo dwutlenek węgla podczas tych doświadczeń był niewidoczny.