Uczniowie klas 1 - 5 Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uczestniczyli w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, obchodzonym 29 września. Z tej okazji odbył się II Szkolny Maraton Czytania.  Czytanie trwało nieprzerwanie od godz. 8.00 do 12.30., wg ustalonego harmonogramu. Maraton rozpoczęła klas 2a, a zakończyła – 5c. Nauczyciele różnych przedmiotów czytali uczniom książki wybrane ze szkolnej biblioteki.

Tegoroczny maraton przebiegł pod hasłem „Czytanie dla pokoju i harmonii na świecie”, które przyświeca tegorocznym obchodom Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.  Wszyscy mogli poznać książki o tematyce wojennej i dążeniu ludzi do pokoju na świecie. Wśród nich znalazły się takie pozycje jak: Łukasza Wierzbickiego  „Dziadek i niedźwiadek”, Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn?, Joanny Papuzińskiej „Asiunia” i „Mój tato szczęściarz”, Barbary Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”, Izabeli Klebańskiej „Jadzia”, Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy” i „Która to Malala?”, Katarzyny Ryrych „Mała wojna” i „Wilczek”, Anny Czerwińskiej „Listy w butelce”, J. Boyne „Chłopiec w pasiastej piżamie” oraz „Chłopiec na szczycie góry”.

Maraton przebiegł bez zakłóceń i zakończył się pełnym sukcesem. Ciąg czytania nie został przerwany.  Akcja zachęcająca dzieci do czytania odniosła zamierzony cel, gdyż wszystkie książki znalazły chętnych Czytelników i zostały od razu wypożyczone.

Maraton został zorganizowany na rozpoczęcie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który corocznie obchodzony jest w październiku.