W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego i najbardziej znanego polskiego astronoma. W związku z tą wyjątkową rocznicą Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił 2023 - Rokiem Mikołaja Kopernika. Nauczyciele geografii i fizyki w naszej szkole przez cały rok 2023 aktywnie prowadzili zajęcia oraz projekty edukacyjne związane z  udziałem  i  świętowaniem tej szczególnej rocznicy.

W ramach realizowanego projektu na zajęciach kółka geograficznego uczniowie przygotowali grę mobilną o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika. Zadania konkursowe rozwiązywała społeczność uczniowska naszej szkoły podczas przerw śródlekcyjnych. Odpowiedzi do zadań znajdowały się na plakatach wystawy pt.: „Śladami Mikołaja

Kopernika”, która to zdobiła szkolny korytarz. Zwycięzcę nagrodzono tradycyjną paczką przepysznych

toruńskich pierniczków.

Lekcje geografii i fizyki były szczególnie urozmaicone w projekty edukacyjne: tworzenie lapbooków  o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika oraz modeli Układu Słonecznego. Uczniowie obserwowali układ planetarny przez okulary VR i odbyli wycieczkę statkiem kosmicznym na księżyc.  W tym roku odbyły się również wycieczki szkolne do planetarium w Toruniu oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Podczas realizacji projektu uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracownią Mikołaja Kopernika, poznali przyrządy jakich używał do obserwacji i poznawania kosmosu, dokonywali obserwacji astronomicznych nieba dziennego – Słońca, nocnych planet, księżyca oraz innych ciekawych obiektów astronomicznych.

Projekt kończymy dzisiejszą obserwacją księżyca, chociaż to nie koniec naszych działań i nadal będziemy zachęcać do dalszego zgłębiania wiedzy na temat wszechświata.

Nauczyciele prowadzący projekt: Małgorzata Kaczkowska, Katarzyna Błajet, Maciej Spławski.