Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii pt. "Polska silna i dumna.". Podczas zajęć ósmoklasiści zapoznali się z wystawą dotycząca najważniejszych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z II wojną światową. Oto relacja jednej z uczennic klasy 8c G.W.: "Przekraczając próg drzwi "Przystani" można było cofnąć się do czasów sprzed ponad osiemdziesięciu lat, do okresu II wojny światowej. Oglądając instalację historyczną mogłam wyobrazić sobie, jak naprawdę było, jakie tragiczne wydarzenia obiegły naszą Polskę oraz moje miasto. To opowieść o okrucieństwie wojny, o jej ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Przyglądajac się scenografii, obrazom, zdjęciom, ogarnął mnie strach. Wyobraziłam sobie, że mogłabym być jedną z tych ofiar. Symulacje nalotów , spadających bomb, strzelanie karabinów wywołały ciarki na całym ciele. Narrację tej wystawy odebrałam jako piękną lekcję historii i patriotyzmu, lekcję, której nie wolno mi zapomnieć."