#LaboratoriaPrzyszłości; #LaboratoriaPrzyszlosci

Doświadczenie – Mrożone bańki mydlane 

Robienie baniek mydlanych to dla każdego wielka frajda. Najczęściej jednak puszczane są na zewnątrz jedynie w ciepłe, letnie dni. Czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, jeśli zaczniecie puszczać bańki na mrozie?

Doświadczenie z zamarzającymi bańkami mydlanymi można zrobić, gdy jest wystarczająco zimno. Kilkanaście stopni poniżej zera powinno wystarczyć, aby eksperyment się udał, ale im zimniej, tym lepiej. 

Do wykonania eksperymentu użyliśmy gotowego zestawu do robienia baniek mydlanych. Po ochłodzeniu się płynu wystarczyło wydmuchać bańki. W momencie kontaktu ze śniegiem bańki w ciągu kilku sekund zamarzały. Na ich ściankach tworzyły się lodowe malowidła.

Im niższa temperatura, tym bańki będą zamarzały szybciej.

Bańki były bardzo kruche, ale piękne. 

 

Doświadczenie -  Śnieg instant z wrzątku – efekt Mpemby’ego

Podczas styczniowych zajęć koła chemicznego chętnie skorzystaliśmy z ujemnych temperatur. Wykonaliśmy doświadczenie zwane efektem Mpemby’ego (nazwisko tanzańskiego studenta, który jako pierwszy opisał doświadczenie).

Wystarczyło zagotować wodę (którą zabraliśmy z sali w termosie), a na boisku przelać ją do kubka i szybkim ruchem ręki wylać jego zawartość w powietrze. Należy jednak bardzo uważać, by gorącej wody nie wylać na siebie.

Co takiego niezwykłego się dzieje? Na naszych oczach woda wyparowuje, a więc zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. Pozostała po wodzie chmura przez chwilkę jest pełna kryształków lodowych.

Podgrzana woda zamarza szybciej niż ta uprzednio schłodzona. Aby szczegółowo wyjaśnić ten fakt, trzeba przyjrzeć się bliżej budowie molekularnej wody.