21 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów klas 1-3 z p. Radosławem Szocińskim, leśniczym z Nadleśnictwa Turek. Pretekstem do spotkania były trzy święta, które obchodzimy tego dnia: Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Lasu oraz Dzień Poezji.

W liryczną atmosferę wprowadziły zebranych uczennice klasy 2b: Julia Frątczak, Lilianna Jończyk i Nadia Mikowska, które recytowały wiersze o tematyce przyrodniczej.  Później zabrał głos p. R. Szociński, który opowiadał dzieciom o swojej pracy w bardzo szczególnym miejscu, jakim jest las. Zademonstrował on wiele eksponatów, związanych ze swoją pracą. Dzieci mogły obejrzeć kask, kamizelkę odblaskową, miarę do pomiarów grubości pnia drzew i inne przedmioty wykorzystywane w pracy leśniczego. Jednak największe zainteresowanie i wiele emocji wzbudziło poroże jelenia, które p. Radosław znalazł niedawno w lesie i mógł pokazać je dzieciom.

Na zakończenie spotkania uczniowie zasypali swojego Gościa szczegółowymi pytaniami, dotyczącymi zarówno życia prywatnego jak i zawodowego.  Pan Radosław zachęcał dzieci do spacerowania, spędzania czasu na wolnym powietrzu, częstego odwiedzania lasu i obserwowania otaczającej przyrody, która właśnie budzi się do życia.

Wiosenny akcent spotkania z leśniczym dodatkowo podkreśliły wyjątkowe stroje uczniów, którzy tego dnia przyszli do szkoły w wiosennych stylizacjach (kolorowych ubraniach z elementami wiosennej garderoby – wiankami, kapeluszami z kwiatami, kwiatowymi koralami, kolorowymi krawatami itp.) To spotkanie na pewno należy do udanych i na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Zostało ono zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025. Priorytet 3.