Magiczna podróż do Narnii – szkolne wyjście do teatru
23 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się do zaczarowanego świata Narnii, uczestnicząc w teatralnej adaptacji „Opowieści z Narnii”. Spektakl, oparty na powieści C.S. Lewisa, zachwycił zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
W trakcie przedstawienia mogliśmy śledzić losy czwórki rodzeństwa, które przez tajemniczą szafę trafia do Narnii – krainy pełnej magii, niezwykłych stworzeń i odwiecznej walki dobra ze złem. Szczególne wrażenie zrobiła na nas imponująca scenografia oraz efekty specjalne, które sprawiły, że czuliśmy się, jakbyśmy sami weszli do zimowego lasu.
Była to nie tylko lekcja teatru, ale też przypomnienie o wartościach takich jak odwaga, poświęcenie i lojalność. Dziękujemy za te niezapomniane wrażenia!
TURNIEJ SZACHOWY SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH
12 maja 2025 r. w Dworze Sienkiewicz w Okrzei odbył się I Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół Sienkiewiczowskich zorganizowany przez Zespół Szkół w Okrzei, Zespół Szkół w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W tym wydarzeniu brała udział reprezentacja naszej Sienkiewiczowskiej „Jedynki” w składzie Jan Szczepanik, Piotr Piechota oraz Tymoteusz Nawrot.
W oddalonej o ponad 330 kilometrów Okrzei stawiło się ponad 100 zawodników w kategorii klas młodszych (1-3) i starszych (4-8) z 18 szkół z całej Polski. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim w 7 rundach. Nasi zawodnicy uplasowali się w środku stawki w klasyfikacji ogólnej (Piotr – 50, Jan – 51, Tymoteusz 59). Należy podkreślić, że chłopcy rywalizowali z zawodnikami, którzy od najmłodszych lat szlifują swój kunszt szachowy, a nasi reprezentanci rozpoczęli swoją przygodę kilka miesięcy przed turniejem. Mimo to każdy z nich odnotował 3 zwycięstwa i jest to dobry prognostyk na przyszłość. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Starosty Łukowskiego oraz Wójta Gminy Krzywda. W wydarzeniu uczestniczyli wyjątkowi goście - prawnuczki Henryka Sienkiewicza – Anna Dziewanowska oraz Anna Medeyska-Pawlikowska, których obecność nadała wydarzeniu symboliczny wymiar i była szczególnym zaszczytem dla organizatorów i uczestników. Turniej połączył nie tylko pasjonatów królewskiej gry, ale również miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza, integrował też środowiska szkolne z całej Polski. Impreza ma stać się cykliczną, a nasza szkoła na stałe zagości w gronie uczestników turnieju.
Master of Masters - finał konkursów języka angielskiego dla klas 8
Jak co roku, nauczyciele języka angielskiego przygotowali dla uczniów klas ósmych trzy konkursy, mające na celu skuteczne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Ósmoklasiści zmierzyli się z trzema wyzwaniami: „Write Me More” – konkurs sprawdzający umiejętność pisania, przygotowany przez panią A.Płóciennik, „Train Your Brain” – konkurs dotyczący znajomości słownictwa, zorganizowany przez panią K. Orłowską, „Meet the Challenge!” – konkurs sprawdzający znajomość gramatyki, przygotowany przez panią A Ulańską. Każdy konkurs był okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i oswojenia się z formułą egzaminacyjną. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i chęcią rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Spośród wszystkich uczestników wyłoniliśmy osobę, która poradziła sobie najlepiej i zdobyła najwyższą łączną liczbę punktów.
Z dumą ogłaszamy, że tytuł „Master of Masters” w roku szkolnym 2024/2025 zdobył Antoni Janaszkiewicz z klasy 8b. Miejsce drugie zajęła Nina Wesoły z klasy 8c, miejsce trzecie Brunon Grabara z klasy 8d. Przyznano wyróżnienia dla Blanki Garguli z klasy 8d i Mileny Surmiak z klasy 8b.
Gratulujemy zwycięzcy, wszystkim nagrodzonym i uczestnikom za wysiłek i chęć doskonalenia swoich umiejętności językowych.
Indianie, dęby,
biała dama,
koziołki i rogale świętomarcińskie
Dnia 16 maja 2025 roku uczniowie szkoły "Jedynki" z klas 5a, 5b, 6a, 6b, 6c i 7c wyruszyli na pełną przygód wycieczkę po naszym regionie. Ich pierwszym celem było Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie z wielkim zainteresowaniem oglądali unikalne pamiątki z Afryki, Azji i obu Ameryk, poznając bogactwo kultur i podróży.
Następnie odwiedzili Ogród Kultur i Tolerancji, w którym obejrzeli repliki posągu z Wyspy Wielkanocnej oraz statku Santa Maria, na którym pływał Krzysztof Kolumb, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć historię odkryć geograficznych.
Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Rogalinie, słynący z otaczającego go parku z wielowiekowymi dębami: Lech, Czech i Rus. Na uboczu stoi także Dąb Edwarda, będący atrakcją dla miłośników przyrody i legend.
Następnie uczniowie udali się do Kórnika, słynącego z legendy Białej Damy. W arboretum, pełnym kwitnących lilaków, różaneczników i azalii, mogli podziwiać piękno przyrody i poczuć magię tej miejsca.
Na zakończenie dnia zwiedzanie przeniosło się do Poznania, stolicy Wielkopolski. Spacerując z przewodnikiem po rynku, uczniowie podziwiali Ratusz z koziołkami. Odwiedzili także Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza, patrona szkoły. Kulminacją wycieczki było zwiedzanie Rogalowego Muzeum, gdzie poznali historię Poznania, jego symbole i język, ze szczególnym naciskiem na rogale świętomarcińskie.
To był dzień pełen edukacji, odkryć i wspólnych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci uczniów . Opiekę nad dziećmi sprawowały p.K.Błajet, p.B.Mielczarek, p.A.Koszykowska.
Egzamin ósmych klas
Uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów. W ciągu trzech dni musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wśród uczniów panowała atmosfera skupienia i koncentracji.
Podniosły charakter tych dni nadały eleganckie stroje. Wszyscy trzymaliśmy kciuki za powodzenie naszych podopiecznych. Życzymy sukcesu w postaci wysokich wyników.
Dyrekcja i nauczyciele.
„Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta – na tle 100-letnich dziejów „Jedynki”
7 maja 2025 r. odbył się X Jubileuszowy Miejsko-gminny konkurs czytelniczo-historyczny „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta – na tle 100-letnich dziejów „Jedynki”. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku, która jest jego organizatorem od 2006 r., natomiast od 2012 r. jest on objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Turku. Tegoroczna edycja Konkursu miała szczególny charakter, gdyż odbyła się z okazji obchodów 100-lecia turkowskiej Jedynki. O dużej popularności konkursu świadczy fakt, że wzięło w nim udział aż 8 szkól z miasta Turku i Gminy Turek.
Najlepszy wynik uzyskała drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku w składzie: Kinga Baszkowska, Lena Niestatek i Frank Małek (opiekun: p. Marta Ryczyńska). Drugie miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Chlebowie w składzie: Julia Marendziak, Kinga Synówka i Lena Sęk (opiekun: p. Renata Piechota i p. Izabela Woźniak). Natomiast trzecie miejsce wywalczyli gospodarze konkursu, zespół Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku: Michalina Dybus, Marta Kukuła i Lilianna Walczak (opiekun: p. Bożena Mielczarek). Pozostali uczestnicy konkursu to przedstawiciele: Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, Szkoły Podstawowej w Kaczkach Średnich, Szkoły Podstawowej w Turkowicach, Szkoły Podstawowej w Żukach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie.
W szczególnie miłą atmosferę wprowadził wszystkich uczestników Konkursu występ pt. „Skarpety rakiety” w wykonaniu teatru „Szpilka”, pod opieką nauczycielek: p. Izabeli Jesionowskiej i p. Aldony Piwońskiej.
Uczniowie, biorący udział w Konkursie musieli wykazać się znajomością historii Turku, życiorysów słynnych turkowian, zabytków naszego miasta oraz zmian zachodzących na przestrzeni ponad tysiącletniej historii naszej małej Ojczyzny.
Od wielu lat swoją wiedzą, profesjonalizmem i życzliwą pomocą wspiera organizatorów Konkursu Komisja w składzie: p. Bartosz Stachowiak – Dyrektor Muzeum Miasta Turku, p. Ewa Kiwak – kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku oraz p. Małgorzata Pawłowska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.
W tak wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć specjalnego gościa, p. Romualda Antosika Burmistrza Miasta Turku, który wręczył uczestnikom nagrody i podziękowania, wyrażając jednocześnie uznanie i podziw dla ich ogromnej wiedzy. Pan Burmistrz był fundatorem nagrody za zajęcie I miejsca oraz upominków dla wszystkich uczestników. Nagrody za zajęcie 2 miejsca ufundowała p. Elżbieta Pokojowa Dyrektor SP 1 w Turku, natomiast dla uczniów, którzy zajęli 3 miejsce nagrody przekazał p. Bartosz Stachowiak Dyrektor Muzeum Miasta Turku.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy, poświęconej historii naszego miasta oraz wcześniejszych edycji Konkursu. Zaprezentowano również obszerny zbiór wydawnictw o Turku, zgromadzonych w zbiorach biblioteki. Wspólne oglądanie starych fotografii było świetną okazją do rozmów i wspomnień, związanych z poprzednimi edycjami Konkursu. Udział w nim jest dla wszystkich – zarówno organizatorów, jak i uczniów i ich opiekunów – bardzo wyjątkowym spotkaniem miłośników i pasjonatów historii, których łączy przede wszystkim miłość do Turku - naszej Małej Ojczyzny.
W poniedziałek miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez panią Aleksandrę Święcicka i panią Adriannę Borowiak na najpiękniejszą Ekologiczną Ozdobę Wielkanocną. Wszyscy uczestnicy bardzo kreatywnie podeszli do tematu konkursu, jednakże laureatami zostali:
Zofia Rojek z 1C
Tymofii Alokhin z 2B
Antonina Kapusta z 1A
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
W związku ze zbliżającymi się świętami majowymi: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja, w naszej szkole w dniu 30.04.2025 r. obowiązywał strój apelowy. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odczytali w każdej klasie okolicznościowy referat przybliżający wspomniane święta. Ponadto została przygotowana patriotyczna wystawa oraz tematyczna gazetka. Podczas przerw na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały pieśni o ojczyźnie i wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wzięli udział w historycznym konkursie. Zanim jednak odpowiedzieli na pytania, musieli je odnaleźć, gdyż były rozmieszczone w różnych częściach szkoły w formie QR kodów. Ponadto uczniowie wzięli udział w wywiadzie na temat swego stosunku do naszej ojczyzny. Wypowiedzi zostały zaprezentowane na specjalnej tablicy pt. „Kocham Polskę”.
Darmowy FREE SHOP i EKOWYZWANIE – czyli jak uczniowie klas 4–8 dbają o planetę!
W naszej szkole zorganizowano wyjątkowe wydarzenia, które połączyły troskę o środowisko z codziennymi potrzebami uczniów. Mowa o darmowym Free Shopie oraz akcji Ekowyzwanie – konkursie „7 zadań dla planety”, skierowanych do uczniów klas 4–8.
Free Shop, czyli darmowy sklepik, został stworzony z myślą o idei dzielenia się i niemarnowania rzeczy. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogli przynosić przedmioty w dobrym stanie – ubrania, zabawki, książki, które już nie były im potrzebne, ale mogły posłużyć innym.
Sklepik został urządzony w łączniku bibliotecznym, a jego kolorowa i przyjazna aranżacja zachęcała dzieci do odwiedzin. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – bez pieniędzy, za to z dużą dawką radości i satysfakcji. Akcja uczyła dzieci, jak ważne jest ponowne wykorzystanie przedmiotów i ograniczanie konsumpcjonizmu.
Ekowyzwanie – 7 zadań dla planety
Równolegle w szkole trwała ekologiczna rywalizacja w ramach konkursu EKO WYZWANIE „7 zadań dla planety”. Każdy uczestnik miał do wykonania siedem ekologicznych wyzwań, takich jak:
1. Zbiórka śmieci w swojej okolicy.
2. Posadzenie rośliny - drzewa, kwiatów, warzyw.
3. Rezygnacja z plastiku na jeden dzień.
4. Stworzenie coś z recyklingu.
5. Oszczędzanie wody i energii.
6. Spacer lub wycieczka rowerowa.
7. Napisanie krótkiej refleksji " Co można zrobić dla Ziemi?".
Konkurs nie tylko angażował uczniów w działania na rzecz środowiska, ale również rozwijał kreatywność i odpowiedzialność. Uczniowie z zapałem realizowali kolejne zadania, a efektem najbardziej kreatywnych realizacji były nagrody.
Obie akcje udowodniły, że edukacja ekologiczna może być ciekawa, inspirująca i przynosić realne efekty. Uczniowie z klas 4–8 nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale również pokazali, że są gotowi działać na rzecz naszej planety – tu i teraz.
Serdeczne podziękowania i gratulacje kierujemy do wszystkich uczniów, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg obu wydarzeń.
Razem możemy więcej – dla nas, dla innych, dla Ziemi!
Organizatorem akcji był Szkolny Klub Wolontariatu SP1 Turek.
Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów w finale konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa", który odbył się w Strzałkowie 25.04.2025r.
Laureatami zostali:
Nadia Mikowska z klasy 4b,
Brunon Grabara z klasy 8d.
Magdalena Okupińska z klasy 3c
Lena Poszwaska z klasy 3c
Dyplom za udział w finale otrzymała Kalina Rylska z klasy 7c. i Gaja Hofman 2 a
Gratulujemy!
Nauczyciele j. polskiego