W związku ze zbliżającymi się świętami majowymi: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja, w naszej szkole w dniu 30.04.2025 r. obowiązywał strój apelowy. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odczytali w każdej klasie okolicznościowy referat przybliżający wspomniane święta. Ponadto została przygotowana patriotyczna wystawa oraz tematyczna gazetka. Podczas przerw na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały pieśni o ojczyźnie i wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wzięli udział w historycznym konkursie. Zanim jednak odpowiedzieli na pytania, musieli je odnaleźć, gdyż były rozmieszczone w różnych częściach szkoły w formie QR kodów. Ponadto uczniowie wzięli udział w wywiadzie na temat swego stosunku do naszej ojczyzny. Wypowiedzi zostały zaprezentowane na specjalnej tablicy pt. „Kocham Polskę”.
Darmowy FREE SHOP i EKOWYZWANIE – czyli jak uczniowie klas 4–8 dbają o planetę!
W naszej szkole zorganizowano wyjątkowe wydarzenia, które połączyły troskę o środowisko z codziennymi potrzebami uczniów. Mowa o darmowym Free Shopie oraz akcji Ekowyzwanie – konkursie „7 zadań dla planety”, skierowanych do uczniów klas 4–8.
Free Shop, czyli darmowy sklepik, został stworzony z myślą o idei dzielenia się i niemarnowania rzeczy. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogli przynosić przedmioty w dobrym stanie – ubrania, zabawki, książki, które już nie były im potrzebne, ale mogły posłużyć innym.
Sklepik został urządzony w łączniku bibliotecznym, a jego kolorowa i przyjazna aranżacja zachęcała dzieci do odwiedzin. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – bez pieniędzy, za to z dużą dawką radości i satysfakcji. Akcja uczyła dzieci, jak ważne jest ponowne wykorzystanie przedmiotów i ograniczanie konsumpcjonizmu.
Ekowyzwanie – 7 zadań dla planety
Równolegle w szkole trwała ekologiczna rywalizacja w ramach konkursu EKO WYZWANIE „7 zadań dla planety”. Każdy uczestnik miał do wykonania siedem ekologicznych wyzwań, takich jak:
1. Zbiórka śmieci w swojej okolicy.
2. Posadzenie rośliny - drzewa, kwiatów, warzyw.
3. Rezygnacja z plastiku na jeden dzień.
4. Stworzenie coś z recyklingu.
5. Oszczędzanie wody i energii.
6. Spacer lub wycieczka rowerowa.
7. Napisanie krótkiej refleksji " Co można zrobić dla Ziemi?".
Konkurs nie tylko angażował uczniów w działania na rzecz środowiska, ale również rozwijał kreatywność i odpowiedzialność. Uczniowie z zapałem realizowali kolejne zadania, a efektem najbardziej kreatywnych realizacji były nagrody.
Obie akcje udowodniły, że edukacja ekologiczna może być ciekawa, inspirująca i przynosić realne efekty. Uczniowie z klas 4–8 nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale również pokazali, że są gotowi działać na rzecz naszej planety – tu i teraz.
Serdeczne podziękowania i gratulacje kierujemy do wszystkich uczniów, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg obu wydarzeń.
Razem możemy więcej – dla nas, dla innych, dla Ziemi!
Organizatorem akcji był Szkolny Klub Wolontariatu SP1 Turek.
Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów w finale konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa", który odbył się w Strzałkowie 25.04.2025r.
Laureatami zostali:
Nadia Mikowska z klasy 4b,
Brunon Grabara z klasy 8d.
Magdalena Okupińska z klasy 3c
Lena Poszwaska z klasy 3c
Dyplom za udział w finale otrzymała Kalina Rylska z klasy 7c. i Gaja Hofman 2 a
Gratulujemy!
Nauczyciele j. polskiego
W piątek 25 kwietnia 2025 r. w Poznaniu odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu „Ekonomiczny klucz do przyszłości”.
Zaszczytny tytuł laureata uzyskał Antoni Janaszkiewicz z kl. 8b natomiast Aleksandra Janik z kl. 8b została finalistką.
Zmagania finałowe to kilkugodzinna praca, w tym test teoretyczny oraz przygotowanie się do publicznego wystąpienia, podczas którego należało wcielić się w rolę Ministra Edukacji Narodowej i przekonać Ministra Finansów do znacznego wzrostu środków finansowych przeznaczonych na edukację.
Okolicznościowy wykład pt. „Ekonomia w jednej lekcji” na zakończenie wygłosił gość specjalny konkursu dr Marcin Mrowiec – górny ekonomista Grant Thornton.
Warto dodać, że konkurs jest nie lada wyzwaniem bowiem ekonomia nie jest przedmiotem szkolnym, a całą niezbędną wiedzę należy zdobyć, poznając literaturę ekonomiczną. Dla młodych ludzi to bardzo duże wyzwanie, z którym radzą sobie zdumiewająco dobrze.
Laureatowi i finalistce gratulujemy, życzymy rozwijania ekonomicznych pasji i umiejętnego ich wykorzystania w życiu!
Dzisiaj, w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbył się miejski konkurs historyczny w związku z 684. rocznicą lokacji naszego miasta. Jednakże konkurs dotyczył całej historii naszego miasta, w tym i początków SP 1. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań o charakterze zamkniętym i otwartym. Konkurs otworzył dyrektor muzeum, p. Bartosz Stachowiak. Po zakończeniu zmagań z zadaniami, uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a potem na prezentację programów wyemitowanych w telewizji o Turku. W tym czasie trwały prace komisji konkursowej. Oto wyniki uczniów naszej szkoły: II miejsce zdobył Jakub Goździkiewicz z kl. 7 a, wyróżnienia uzyskały: Marta Kukuła z kl. 8 b, Michalina Dybus z kl. 8 b i Lena Wudarska z kl. 7 a. Tym samym na 6 premiowanych miejsc, nasza szkoła zdobyła aż 4. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Turku, p. Romuald Antosik. Uczniom gratulujemy, tym bardziej, że ładnie wpisuje się to w stulecie naszej szkoły.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku jest organizatorem Miejsko – gminnego konkursu czytelniczo – historycznego „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta” – na tle 100-letnich dziejów Jedynki”. Konkurs jest organizowany od 2008 r. Tegoroczna, X Jubileuszowa edycja Konkursu odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Turku Romualda Antosika.
23 kwietnia 2025 r. uczestnicy Konkursu wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. W ramach przygotowań do konkursu uczestniczyli w wycieczce ulicami naszego miasta. Przewodnikiem był Dyrektor Muzeum Miasta Turku p. Bartosz Stachowiak, który barwnie opowiadał młodzieży historię naszego miasta i jego mieszkańców. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wnętrz Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz poznania jego historii. Odwiedzili również Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Muzeum Miasta Turku, gdzie zwiedzili wiele działów, poznając turkowskie dzieło Józefa Mehoffera, historię tkactwa w Turku oraz dzieje miasta w okresie II wojny światowej.
Do udziału w tegorocznej edycji Konkursu zgłosiły się szkoły z miasta i Gminy Turek. Są to uczniowie SP 1, SP 4, SP 5, SP w Chlebowie, SP w Turkowicach, SP w Kaczkach Śr. oraz SP w Żukach. Finał Konkursu odbędzie się 7 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku.
Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 uzyskały tytuł laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Aleksandra Janik wykazała się doskonałą znajomością geografii, a Lilianna Walczak zaprezentowała wysoki poziom kompetencji z zakresu języka angielskiego zdobywając najwyższe wyróżnienia w prestiżowym konkursie. Ósmoklasistki odebrały zaświadczenia z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dr Igora Bykowskiego.
Ceremonia wręczenia odbyła się w uroczystej atmosferze, gromadząc nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli władz oświatowych. Podczas wydarzenia podkreślono znaczenie nauki i rozwijania pasji w życiu młodych ludzi. Sukces uczennic jest dowodem na to, że ciężka praca i determinacja przynoszą efekty.
Uczennice do konkursu zostały przygotowane przez Panie: Małgorzatę Kaczkowską (nauczycielkę geografii) i Agnieszkę Płóciennik (nauczycielkę języka angielskiego).
16 kwietnia odbyły się Wielkopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pleszewie.
Naszą szkołę w kategorii aerobik grupowy reprezentowały uczennice z klasy 7a : Kornelia Ch, Aleksandra S, Aleksandra J, Amelia B, Antonina M, Maria K, Emilia B, Natalia G oraz Julia K. Zespół taneczny przygotowała Pani Nikola Rojek.
W poniedziałkowy poranek uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawcy p. Justyny Witoskiej oraz p. Oli Święcickiej wybrali się na swoją pierwszą wycieczkę do Zagrody Olszówka. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania gospodarstwa oraz poznania wszystkich zwierząt w tym małych kózek, które od samego początku podbiły serca wycieczkowiczów. Następnie dzieci same przygotowały kluseczki, które później wraz z żurkiem spożyły na świeżym powietrzu. Na sam koniec uczniowie samodzielnie przygotowali wielkanocne wieńce, które zabrali ze sobą do domu. Zapraszamy na krótką fotorelację i życzymy wszystkim Wesołych Świąt.