Dnia 19 marca uczniów „jedynki” odwiedził „e-Planetobus”.  E-Planetobus  to interaktywny pokaz prowadzony na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Zajęcia online  „E- Planetobus to  część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Edukacji  i Nauki. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym.

W zajęciach online uczestniczyły w ramach przyrody i geografii klasy czwarte a, b, c, d i piąte a i b ( razem ok. 112 uczniów). W jasny dzień uczestnicy pokazów mieli okazję zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.

Jednak największe zainteresowanie  wzbudziły spadające gwiazdy i ciekawostki dotyczące planet (wysokie temperatury, księżyce, orbity). Uczniowie zdobyli  wiele nowych informacji, ale najbardziej zapamiętali to, że gwiazd jest bardzo dużo, że być może istnieje życie w kosmosie, a czarna dziura jest wielką zagadką.  Uczestnicy zajęć dowiedzieli się również  jak znaleźć gwiazdę polarną. W czasie zajęć uczniowie wybrali się na wycieczkę w kierunku wybranej przez siebie planety, poznali historię eksploracji Marsa, odwiedzili tez  planety Wenus, Neptun i Jowisz . Na koniec wycieczki zajrzeli na  Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieli się, co robią na niej astronauci.

Ale chyba najbardziej uczniom  spodobał się lot na planety.

Wizyta „E-Planetobusa” wzbudziła zainteresowanie uczniów astronomią, a czas pokaże, jak bardzo.