Dnia 19 marca uczniów „jedynki” odwiedził „e-Planetobus”. E-Planetobus to interaktywny pokaz prowadzony na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Zajęcia online „E- Planetobus to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym.
W zajęciach online uczestniczyły w ramach przyrody i geografii klasy czwarte a, b, c, d i piąte a i b ( razem ok. 112 uczniów). W jasny dzień uczestnicy pokazów mieli okazję zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.
Jednak największe zainteresowanie wzbudziły spadające gwiazdy i ciekawostki dotyczące planet (wysokie temperatury, księżyce, orbity). Uczniowie zdobyli wiele nowych informacji, ale najbardziej zapamiętali to, że gwiazd jest bardzo dużo, że być może istnieje życie w kosmosie, a czarna dziura jest wielką zagadką. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się również jak znaleźć gwiazdę polarną. W czasie zajęć uczniowie wybrali się na wycieczkę w kierunku wybranej przez siebie planety, poznali historię eksploracji Marsa, odwiedzili tez planety Wenus, Neptun i Jowisz . Na koniec wycieczki zajrzeli na Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieli się, co robią na niej astronauci.
Ale chyba najbardziej uczniom spodobał się lot na planety.
Wizyta „E-Planetobusa” wzbudziła zainteresowanie uczniów astronomią, a czas pokaże, jak bardzo.