Upamiętniając majowe święta: Święto Pracy, Święto flagi oraz 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w SP1 przygotowano dla uczniów wiele aktywności, które zaplanowano w przeddzień majowych świąt. Na wystawie "Święta majowe " na uczniów czekało specjalnie przygotowane Atelier, w którym chętni mogli sobie zrobić selfie w królewskim stroju.  Uczniowie  brali udział w happeningu , podczas którego poznali historię Konstytucji 3 maja  oraz genezę Święta  Pracy i Święta Flagi. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły rozlegające się pieśni patriotyczne. Uczniowie starszych klas (6-8), w budynku przy ul. Parkowej w nieco inny sposób uczcili zbliżające się święta. Podczas przerw mieli okazję wysłuchać patriotycznych pieśni związanych z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jedną z nich „Witaj majowa jutrzenko” odśpiewała uczennica klasy ósmej. Mogli również zrobić sobie fotkę korzystając z monidła ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość upiększała patriotyczna wystawa z prezentacją przybliżającą historię Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dzień pełen aktywności i  uczenia się o historii Polski z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.  Społeczność szkolna obchodziła majowe święta w sposób kreatywny i angażujący, podkreślając znaczenie tych wyjątkowych dni dla historii naszego kraju.

W piątek 26 kwietnia uczniowie z klasy 1c wybrali się do Muzeum Miasta Turku, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę "Za siedmioma górami" braci Grimm.

 

 

W piątek 26 kwietnia 2024 r. w Poznaniu odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu „Ekonomiczny klucz do przyszłości”.
Do ścisłego finału awansowało trzynastu uczniów z Wielkopolski w tym czworo z turkowskiej „Jedynki”.
Zaszczytny tytuł laureatki uzyskała Lilianna Walczak z kl. 7d.
Tytuł finalisty wywalczyli: Aleksandra Janik z kl. 7b, Kacper Kowalewski kl. 8b, Ksawery Pilarczyk kl.8b.
Zmagania finałowe to kilkugodzinna praca, w tym test teoretyczny oraz przygotowanie wystąpienia na temat “Znaczenie zrównoważonego rozwoju dla mojego pokolenia”.
Okolicznościowy wykład pt. „Retoryka, która wszystko przenika” na zakończenie wygłosił gość specjalny konkursu dr hab. Jacek Trębecki, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Warto dodać, że konkurs jest nie lada wyzwaniem bowiem ekonomia nie jest przedmiotem szkolnym, a całą niezbędną wiedzę należy zdobyć, poznając literaturę ekonomiczną. Dla młodych ludzi to bardzo duże wyzwanie, z którym radzą sobie zdumiewająco dobrze.
Organizatorem konkursu jest Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe w Poznaniu we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim o/Poznań, Katedrą Inwestycji i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu. Patronat nad Konkursem przyjęła Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego, Grant Thornton oraz Wydawnictwo Publicat.
Laureatce i finalistom gratulujemy, życzymy rozwijania ekonomicznych pasji i umiejętnego ich wykorzystywania w życiu!

 

Dbając o dobro naszej planety z okazji Dnia Ziemi, w dniu 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się akcja mająca na celu bezgotówkową wymianę przyniesionych przez uczestników towarów. W stworzonym na szkolnym korytarzu FREESHOP-ie uczniowie mogli wykorzystać talony i zamienić je na wybrany produkt. Każdy kto przyniósł rzecz otrzymywał talon upoważniający do "zakupu". Najpopularniejszym towarem okazały się książki. Oprócz tego pojawiły się gry, przybory do pisania, ubrania, lampy, a nawet obrusy i biżuteria. 

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i na prośbę uczniów została przedłużona o koleje dni.