10 maja 2024r uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią Bożeną Mielczarek i opiekunami P. Malwiną Zielińską i P. Tadeuszem Tomczakiem uczestniczyli w pieszym rajdzie na trasie Turek – Obrębizna-Dzierżązna-Galew-Chrząblice.  Wzięło w nim udział 20 śmiałków przygotowanych na trzygodzinny marsz polnymi, leśnymi ścieżkami. Po drodze uczniowie poznali wiele ciekawych historii związanych z mijanymi miejscami. Dowiedzieli sie m.in.o planach utworzenia dzielnicy sanatoryjnej, o domniemanym cmentarzu ewangelickim. Podczas rajdu dzieci miały okazję swobodnie porozmawiać, a także podziwiać piękno przyrody okolicznych miejscowości. Trasa rajdu prowadzila obok domu p.Mateusza Moszczyńskiego, który zaprosił nas do siebie. Pan Mateusz ptasznik pokazał nam swoją hodowlę ptaków drapieżnych m. in. sowę,myszołowa,puchacza europejskiego, jastrzębia europejskiego, pustułkę i Heroda -sokoła, który niedawno brał udział w żywej lekcji historii w naszej szkole. Spotkanie z tymi ptakami było bardzo interesujące, wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji o życiu i zachowaniu ptaków drapieżnych. Gdy ruszyliśmy dalej, przewodnikiem naszej wyprawy był pan Bartosz Stachowiak dyr Muzeum Miasta Turku, który opowiadał historię mijanych obiektów . Po dotarciu do Szkoły Podstawowej w Chrząblicach, która była docelowym miejscem naszego rajdu, nadszedł czas na ognisko z kiełbaskami . Następnie odbyły się rozgrywki sportowe: piłka nożna ,tenis stołowy, które zawsze dostarczają pozytywnych emocji. Niemniejszym  powodzeniem cieszył się sąsiadujący z boiskiem plac zabaw, który był  oblegany przez uczestników rajdu. Ciekawą aktywnością były  warsztaty taneczne przeprowadzone przez P. Nikolę Rojek. Zwieńczeniem dnia był wieczór filmowy oraz świetna wspólna zabawa. Oczywiście nie obyło się bez pysznej kolacji była nią pizza przywieziona z pobliskiego Brudzewa.  Przebywając na boisku mogliśmy obserwować gniazdo bocianie. Opłacało się. W pewnym momencie  ptaki pięknie się nam  zaprezentowały, to było wyjątkowe widowisko.Tego wieczoru odwiedzili nas mili goście - rodzice, którzy wraz z nauczycielami pełnili dyżur nocny. Miłą niespodzianką była też wizyta gospodarza szkoły - p. dyr SP w Galewie i nauczycielki matematyki p. Agnieszki Koszykowskiej.  Rajd i nocowanie w szkole w Chrząblicach na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.
Dziękujemy pięknie Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Galewie za możliwość nocowania i słodkie upominki. Panu dyrektorowi Muzeum, rodzicom oraz tacie Adasia za pomoc w organizacji rajdu i nocowanki.