Pamiętając o bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy wyklętych  uczniowie jedynki klasy  8b pod opieką wychowawczyni Pani Agnieszki Płóciennik i nauczycielki historii Pani Bożeny Mielczarek, dnia 28 lutego 2024 r.  uczestniczyli w rajdzie- Śladami żołnierzy podziemia niepodległościowego na naszym terenie. Rolę przewodnika na rajdzie pełnił dyrektor Muzeum Miasta Turku  Pan Bartosz Stachowiak, który przekazał wiele interesujących faktów dotyczących oddziału Groźnego. Pierwszym punktem na trasie rajdu była tablica upamiętniająca miejsce kaźni siedziba UB, następnie  grób wojskowy oddziału partyzanckiego na cmentarzu komunalnym. Ostatnim punktem  rajdu było  miejsce egzekucji żołnierzy  w lesie na Rudzie. To tutaj, wśród drzew,  żołnierze  wyklęci oddali swe życie za Ojczyznę . W miejscach pamięci uczniowie zapalili znicze, oddając hołd poległym.   Rajd przebiegał na odcinku ponad 8 km. Podczas rajdu uczniowie mogli podziwiać piękne okoliczności przyrody, ale równocześnie uczyć  się historii i pamiętać o bohaterach tamtych czasów. Podczas  przemarszu omawiano różne wydarzenia z życia żołnierzy wyklętych, ich bohaterstwo, poświęcenie  i walkę o niepodległość . Uczniowie z zainteresowanie słuchali opowieści, zadawali pytania i dzielili się swoimi refleksjami na temat tych trudnych czasów. Wydarzenie zakończyło się wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem na terenie Nadleśnictwa Turek. Podziękowania składamy dyrektorowi muzeum za przedstawienie losów żołnierzy z partyzanckiego oddziału pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego PS „Groźny”. Były to cenne informacje, które nie tylko poszerzyły wiedzę uczestników rajdu, ale również pobudziły ich wyobraźnię i zainteresowanie historią, a przede wszystkim utrwaliło w nich pamięci szacunek wobec tych,  którzy walczyli naszą wolność.