24 stycznia 2024 r. najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Od wielu lat tradycją szkoły jest goszczenie z tej okazji pisarzy, którzy dokonują tej ważnej czynności. Tym razem zaproszono p. Jakuba Tylmana, pisarza, pedagoga, laureata wielu nagród za swoją nowatorską działalność w dziedzinie edukacji, m. in. Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Na początku pierwszoklasiści, w obecności swoich starszych kolegów z klas drugich i trzecich złożyli uroczyste Przyrzeczenie czytelnika, a następnie zostali pasowani wielką zakładką przez naszego wyjątkowego gościa.

Turkowska Jedynka od wielu lat bierze udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach kampanii społecznej dzieci otrzymały Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z książek: Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz poradnika dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia uczniowie dostali również upominki, ufundowane przez bibliotekę szkolną.

Wszystkim obecnym spotkanie umiliło wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Mała książka – wielki człowiek” z repertuaru piosenkarza Mieczysława Szcześniaka.

Po uroczystości Pasowania na czytelnika głos zabrał p. Jakub Tylman, który opowiedział uczniom o swojej przygodzie z pisarstwem. Zdradził wiele szczegółów ze swojego życia, odpowiadając na wszystkie pytania uczniów. Autor  serii książek dla dzieci o tematyce ekologicznej, rozmawiał z uczniami o problemach współczesnego świata, związanych z troską o nasze środowisko.

Na zakończenie ustawiła się bardzo długa kolejka uczniów, aby otrzymać autograf pisarza, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, czy też porozmawiać z gościem.

Pan Jakub udzielił również wywiadów dla redakcji szkolnej gazety „Kleks” oraz Szkolnego Koła Filmowego „Jedyneczka”. Wizyta p. Tylmana była również okazją do spotkania z nauczycielami i dyskusji na temat zmian w polskich szkołach, zainspirowanej książką pt. „Jak pokolorować szkołę”.