16 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku biblioteka szkolna podsumowała całoroczny projekt pt. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" Priorytet 3. Na realizację programu szkoła otrzymała dotację w kwocie 15 000 zł, z czego 72% przeznaczono na nowe książki. Zakupiono w sumie około 600 książek, audiobooki, drukarkę oraz czytniki e-booków. Pozostałe środki przeznaczono na działania promujące czytelnictwo.

Spotkanie podsumowujące działania rozwijające czytelnictwo wśród uczniów klas 1-5 stało się okazją do wręczenia nagród, upominków i dyplomów dla uczestników konkursów, w których wzięli udział uczniowie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Konkursie plastyczno – literackim „Magiczne pudełko z książkami przyrodniczymi”. Konkurs ten odbył się przy współpracy z Nadleśnictwem Turek, fundatorem nagród książkowych i upominków. Specjalnym gościem był leśniczy p. R. Szociński, który przewodniczył Komisji konkursowej. Główną nagrodę przyznano Nadii Mikowskiej z kl. 2b. Ponadto nagrody otrzymali uczniowie:  Antonina Walczak, 1c, Aleksander Wieczorek, 1c, Zofia Kornet, 3a, Michalina Szocińska, 2c, Maja Zioła, 3b, Inga Drzewiecka, 1a, Igor Bartczak, 2b, Michał Gaweł, 2b, Maja Płóciennik, 2a, Miłosz Spychalski, 2c, Amelia Wyrwa, 2b, Anna Kałużna, 3b, Mikołaj Bergandy, 2c, Róża Guziak, 1a, Adrianna Świtalska, 2a, Agata Kukulska, 2b, Patrycja Jaskulska, 2c, Antonia Domińska, 2a, Helena Szymańska, 1a. Julia Krotowska, 1c. Komisja przyznała również wyróżnienia następującym uczniom: Martynie Hirsz, 2c, Lenie Frydzińskiej, 2c, Oldze Kukule, 2c, Aleksandrze Kozłowskiej, 2c, Marcelowi Pietrzakowi, 2c, Julii Młotkiewicz, 2c, Zofii Zenker, 2c, Amelii Szwedzkiej, 2c, Jordanowi Trawczyńskiemu, 1b, Stanisławowi Resselowi, 2c, Antoninie Marszałkowskiej, 1a, Kalinie Szewczyk, 3a, Olafowi  Kuligowskiemu, 1b, Nikoli Przybył, 2c i Natalii Wawrzyniak, 2c.

Konkurs czytelniczy „Jesteśmy twórcami książek” (tworzymy książki w różnych kształtach i formach) został przeznaczony dla uczniów klas 4-5. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie: Weronika Maciaszczyk, 5c, Klaudia Stawicka, 5c, Amelia Kukulska, 5c i Helena Ostrowska, 5c. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Eliza Wojtasik, 5a, Pola Karolak, 5a, Aleksandra Seidel, 5a, Aleksandra  Jóźwiak , 5a, Amelia Borowska, 5a oraz Maria Kubacka, 5a.

Uczniowie klas 2 wzięli udział w całorocznym Konkursie „Z książką przez życie – prowadzimy dzienniczek przeczytanych książek”. Najbardziej wytrwali uczniowie, którzy zgłosili swoje prace do konkursu zostali nagrodzeni, są to: Nadia Mikowska, 2b, Agata Kukulska , 2b, Gabriela Zawilska,  2a, Amelia Wyrwa, 2b, Agnieszka Tomalak, 2c, Lena Frydzińska, 2c, Natalia Wawrzyniak, 2c, Olga Kukuła, 2c, Michalina Szocińska, 2c, Igor Bartczak, 2b oraz Mikołaj Bergandy, 2c.

Najmłodsi czytelnicy, czyli uczniowie klas 1 uczestniczyli w projekcie pt. „Miesiąc czytania książek z biblioteki szkolnej”, polegającym na codziennym czytaniu książek, co najmniej przez 10 minut. 1 miejsce zajął Kacper Grzelak z kl. 1c, który poświęcił na czytanie aż 47 godzin. Natomiast w kategorii – największa liczba przeczytanych książek zwycięzcą okazał się Aleksander Kawalec z kl. 1c, który przeczytał 25 egzemplarzy. Ponadto wśród nagrodzonych znaleźli się następujący uczniowie: Zuzanna Przybył, 1a, Maria Bezede, 1b, Filip Kaczmarski, 1b, Krzysztof Olech, 1b oraz Pola Jesiołowska, 1c. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Lilianna Wypych, 1c, Róża Guziak, 1a, Bartosz Jasiak, 1b, Olaf Kuligowski, 1b, Tymon Kuligowski, 1b, Anna Dróżdż, 1c i Adam Guźniczak, 1c. Wszystkie nagrodzone prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie, która spotkała się z ogromny zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli prezentację,  przedstawiającą zdjęcia z wszystkich wydarzeń zrealizowanych w całym roku szkolnym w ramach projektu NPRCz w klasach 1-5. Szereg przeprowadzonych działań czytelniczych wpłynął na duże zainteresowanie uczniów działalnością biblioteki szkolnej. Znacznie zwiększyła się liczba korzystających z biblioteki, a przede wszystkim wypożyczonych książek. Biblioteka szkolna, która posiada czytelnię z wydzielonym miejscem dla najmłodszych uczniów jest miejscem przyjaznym i chętnie odwiedzanym przez czytelników.