Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza uczcili pamięć patrona. Z tej okazji został zorganizowany Tydzień Sienkiewiczowski. Klasy 1-8 zaangażowane były w wiele ciekawych i inspirujących akcji. Wszyscy chętnie włączyli się w planowane działania, a efekty ich pracy podziwiała cała szkolna społeczność.

W każdej klasie 1-3 odbyły się lekcje wokół tematyki związanej z sylwetką i twórczością Henryka Sienkiewicza. Uczniowie wykonali  laurki dla Henryka Sienkiewicza. Najciekawsze prace zostały zamieszczone na tablicy poświęconej patronowi. Ponadto w każdej klasie przeprowadzono akcję głośnego czytania. Dzieci poznały w ten sposób fragmenty powieści ,,W pustyni i w puszczy”. Uczniowie klas 6-8 podczas przerw na tle pięknej dekoracji poświęconej twórcy czytali fragmenty powieści pt. „Quo vadis”. Czytającym towarzyszyła muzyka z filmu, który był adaptacją tej książki.

Biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą życiu i twórczości naszego patrona, którą zwiedzili uczniowie klas 1-5. Obejrzeli oni ogromny zbiór książek patrona oraz różne wydawnictwa o Henryku Sienkiewiczu. Mieli również możliwość poznania faktów z życia pisarza oraz usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących jego osoby. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pamiątki związane ze Zlotami Szkół Sienkiewiczowskich, w których nasza szkoła bierze udział od 1996 r. Ponadto, po obejrzeniu wystawy uczniowie klas 3-5 mogli sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w błyskawicznym konkursie czytelniczym „Czy znamy naszego Patrona?”.
Klasy 4-5 tworzyły lapbooki, czyli „książki na kolanie”- interaktywne teczki lub rozkładane książki, w których można znaleźć wszystko, co wiąże się z naszym patronem. Przygotowane lapbooki zawierały niezliczoną ilość schowków, kieszonek, karteczek, zakładek, mapek i rysunków. Uczniowie pracowali w grupach pod kierunkiem nauczyciela. Wykonali szkice, wybrali szablony, zgromadzili niezbędne materiały, ciekawostki i zdjęcia. Prace były bardzo pomysłowe, a życie i twórczość H. Sienkiewicza było przedstawione w wyczerpujący sposób. Podsumowaniem pracy była prezentacja, omówienie i wystawa gotowych lapbooków. Co więcej, uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w konkursie na portret patrona rysowany na balonie. Balonowe portrety były okazją do twórczego przedstawienia podobizny patrona i sprawiły dzieciom wiele radości.

Uczniowie całej szkoły mieli również możliwość napisania życzeń jakie ich zdaniem patron przekazałaby nam dziś, a wśród klas 6-8 zgromadzono odpowiedzi na pytanie: Czy ma dla Ciebie znaczenie fakt, że Henryk Sienkiewicz jest Patronem szkoły? Całość została spisana w formie artykułu.

Oprócz wymienionych powyżej akcji na korytarzu szkolnym pojawił się sam Henryk Sienkiewicz i wraz z małżonką rozmawiał z uczniami klas 1-8 zadając różne pytania dotyczące swego życia i twórczości.

Mamy nadzieję, że Henryk Sienkiewicz byłby zadowolony z tygodnia poświęconemu jego osobie.

Duże brawa i gratulacje za pomysłowość i zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli!