Już w pierwszych dniach września uczniowie klas 5a oraz 5b wyjechały na pierwszą wycieczkę pod opieką swoich wychowawców.  Celem podróży był XXVII Festyn Archeologiczny – Matka Natura zorganizowany w Biskupinie.

Uczniowie mogli poznać historię osady w Biskupinie. Dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce. Pokazano nam nie tylko narzędzia wytwarzane m.in. z drewna, krzemienia, kości, poroża czy sposoby zdobywania pożywienia, ale również techniki obróbki metali, wyrobu tkanin czy ozdób.

Udało się odwiedzić również Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, które szczyci się mianem największego skansenu kolei wąskotorowej w Europie, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe oraz drezyny. Niedaleko od muzeum znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim". Zarówno zamek, jak i machiny oblężnicze naturalnej wielkości, zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenie.

Mimo napiętego harmonogramu znaleźliśmy chwilę na integrację zespołów klasowych i naprawdę owocnie spędziliśmy czas.